Voltál már sószobában? Ha eddig nem, és érdekel, hogyan működik, miként használd, vagy már töltöttél el benne időt és arra vagy kíváncsi, hogyan fedezték fel a só jótékony hatásait, akkor görgess tovább és olvasd el cikkünket! Minden érdekes információt megtalálsz benne a sószobákról, és még otthoni sóterápiás tippeket is adunk!
A sószobák olyan, mesterségesen kialakított nagyobb, kényelmes helyiségek, amelyekben a felületeket sóval borítják be, és speciális eszközök segítségével finomra porlasztott sórészecskéket juttatnak a levegőbe. A só ilyen formában jótékony hatással van szervezetünkre: különféle légúti és légzőszervi megbetegedésre jó a kezelés, illetve bőr-, és ízületi problémákon is segíteni tud. Egészségügyi hatásairól hosszabban írtunk egy korábbi cikkünkben, amelyet mindenképp olvass el, ha részletesebben foglalkoztat a téma!
A sóbányák felfedezése, majd mesterséges reprodukációjuk
Az ősi Egyiptomban, Kínában és Görögországban is használták a sót gyógyításra, sebkezelési és légúti megbetegedésekre is. Pozitív hatásait elsőként Hippokratész – az orvostudomány atyja – fedezte fel, aki megfigyelte, hogy a sós tengeri levegő kedvezően hat az emberek egészségére, így azt javasolta, légzési nehézségek esetén inhaláljanak a betegek sós vízpárát.
Még több megfigyelés született a só pozitív befolyásáról a 19. században. Észrevették, hogy a sóbányászok körében kevesebb légzőszervi megbetegedés tapasztalható, mint az egyéb bányákban dolgozók közt. Az első hivatalos leírás 1843-ból származik, amikor egy lengyel orvos, Feliks Boczkowski összefoglalta a sóbányák légzőrendszerre gyakorolt pozitív hatásait, és javaslatot is tett a folyamat mesterségesen történő előidézésére is. Ebből az ötletből alakultak ki végül a ma is ismert sószobák, amelyekben a természetes barlangok mikroklímáját kívánják reprodukálni.
Az első, ember alkotta sószobák az 1960-as években jelentek meg a Szovjetunióban, kezdetben főként kórházakban és gyógyászati intézményekben alkalmazták őket. Később a kezelés, melyet haloterápiának is neveznek, világszerte elterjedt a wellness-, és spa-központokan.
A sószobák működési mechanizmusa
A z Aqua Hote Kecskemét szomszédságában, a Kecskeméti fürdőben lévő sószobában a falakat, a padlót, néha még a mennyezetet is sóval burkolják be. Himalájai vagy parajdi sótéglákat és sókristályokat alkalmaznak erre a célra, így létrehozva az ősi sóbarlagokhoz hasonló mikroklímát. A természetes só azonban lassan párologva fejti ki hatását, így önmagában nem elég a megfelelő környezet kialakításához. Sógenerátorokat, avagy halogenerátorokat alkalmaznak a helyiségekben, melyek a legfontosabb eszközök a szobákban: a finomra porlasztott sót a levegőbe juttatják, olyan apró formában (1-5 mikron nagyságú részecskékként), hogy a nátrium-klorid bejuthasson a légutakba.
A levegőben az apró, elektromosan töltött részecskék, vagyis ionok negatív vagy pozitív töltésűek lehetnek. A természetben sok negatív ion található, melyeket frissítőnek, tisztának érzünk, ilyen ionok képződnek a sószobákban a só párolgása során is. A keletkezett negatív ionok semlegesítik a helyiségekben a pozitív töltésű porszemcséket, allergéneket és egyéb szennyeződéseket, javítva így a levegő minőségét. Ez a sószobák működési mechanizmusa, az ionizáció.
Egy ilyen szobában különösen nagy figyelmet fordítanak a szellőztetésre és a páratartalom szabályozására, hogy a megfelelő környezet biztosítva legyen. A túl magas a páratartalom a só összecsomósodását eredményezheti, míg a túl alacsony gátolja a só párolgását: az ideális páratartalom 40-50% a legtöbb sószobában, a só aeroszol formája megmarad, de nem tapad össze. Az optimális hőmérséklet 20-24 °C között van.
Esztétikai szerepük van csak ugyan, de az egyedülálló világítás és dizájn érdekében gyakran sólámpákat és hangulatvilágításokat használnak a relaxáció fokozására.
Így használd a sószobát!
A sószobákat relaxációs és wellness célokra használják leginkább, de sokszor terápiás, gyógyító hatása miatt választják az emberek. A látogatók padokon tudnak elhelyezkedni, kényelmes, laza öltözet a javasolt ruházat. Alkalmanként 20-45 percig ajánlott használni a szobákat, intenzív terápia során ezt heti 2-3 alkalommal kell megismételni egy hónapon keresztül. A sószobák mindenki számára elérhetők, a gyerekeknek néhol játszósarkot is kialakítanak.
Más sóterápiás módszerek
A sószobák mellett más eljárások is léteznek, melyek során a só jótékony hatásait használják ki. Alapvetően kétféle csoportra oszthatók ezek a terápiák: a természetes (pl. sóbarlangok) és a mesterséges (pl. sós inhalátorok) fajták léteznek.
A természetes sóterápiák leghíresebb és legősibb formája a sóbarlang. Itt a mikroklíma már adott, így nincs szükség mesterséges párologtatásra, a levegőben magas sótartalom uralkodik, és a barlang kiegyensúlyozott páratartalmú. Híres, ma is működő sóbarlangok a romániai Parajdi sóbánya, a lengyel Wieliczkai, és a szlovákiai Bojtói sóbánya.
A mesterségesen előállított sópárologtatással történő kezelések a haloterápiák, melyek közé a sószobák, sókamrák sorolhatók. Mellettük a sóinhalációs terápiák, a sópárásítók és a sópárologtatók is ebbe a kategóriába tartoznak.
- Sókamra: Kisebb helyiség, mint a sószoba, működési mechanizmusa ugyanolyan, azonban a szoba mérete miatt a terápia intenzívebb, szorosabb kontroll alatt tartják a sókoncentrációt és a páratartalmat. Gyakran orvosi központokban találhatók meg.
- Sóinhalációs terápia: A sós gőz belélegzése, már az ókorban is használták gyógymódként. A só vízben oldódása után gőz formájában jut a légutakba. Ma már létezik ultrahangos formája is, mely során az inhalátor porlasztott sóoldatot juttat a levegőbe.
- Sópárásítók: Az ultrahangos vagy meleg gőzös készülék sóoldatot porlaszt a levegőbe. A só apró cseppek formájában jut a környezetbe, melyet utána belélegzünk, páratartalma szabályozható, és különböző sótípusok is megfelelőek hozzá.
- Sópárologtató: Nem porlasztja a sót a vízzel, hanem természetes módon engedi ki a sótartalmú levegőt: egy edényben helyezik el a sót, és a levegő lassan párologtatni kezdi. Ilyen mechanizmussal működnek a sólámpák, a sókerámiák és a passzív sótálak.
- Sóterápiás fürdők: A vízben feloldott só nemcsak a bőrre, hanem az egész szervezetre is jótékony hatással van. Himalájai, parajdi vagy eprom-sós fürdőt is vehet az ember, mely során a bőr felszívja a kioldódó értékes ásványi anyagokat.
A sóterápia történelme egészen az ókorig nyúlik vissza, és ősi formája a mai napig alkalmazható, számos sóbánya létezik még a Földön. Ha nincs lehetőségünk meglátogatni egy ilyen természetes sóbarlangot, akkor sem kell kétségbe esnünk, hiszen a terápiát már minden nagyobb wellness-központban kipróbálhatjuk, és ha kedvünk tartja, még otthon is kipróbálhatjuk a só gyógyító hatását.