A víz szeretete már egészen kis korban kialakítható a babákban, ha megfelelő élményeket és tapasztalatokat kapnak. A babaúszás egy gyengéd, játékos módja annak, hogy gyermeked megbarátkozzon a víz közegével, miközben testi-lelki fejlődését is támogatod.
Kecskeméten az Aqua Hotel Kecskeméthez közeli Vízicsibék Babauszi Klubban olyan biztonságos és szeretetteljes környezetben ismerkedhetnek meg a legkisebbek a vízzel. Ez nemcsak szórakozást, hanem értékes fejlődési lehetőségeket is kínál számukra. Nézzük, mi mindenért érdemes már babakorban elkezdeni a vízhez szoktatást!
A babaúszás alapja a tudatos légzésvisszatartás, vagyis annak a képessége, hogy a baba egy adott jelre visszatartsta a levegőt. Ennek tanítására a leghatékonyabb eszköz a locsolás, mely során egy hangjelzéssel felkészítjük a kicsit a víz érkezésére. A folyamat során a baba megtanulja összekapcsolni a jelzést a víz érkezésével, és reflex helyett tudatos reakcióval válaszol.
Egészséges babák esetén nincs ellenjavallat a babaúszás ellen, sőt, inkább a pozitív hatásai miatt lett híres és népszerű.
Mire jó a babaúszás?
A babaúszás nemcsak a mozgáskoordinációt és a magabiztosságot fejleszti a vízben, számos más előnnyel is jár a kicsik számára – hatással van például a babák testfelépítésére, így pedig a mozgásukat is pozitívan befolyásolja. A babaúszás erősíti az izomzatot és az ízületeket, fejlődik a kicsik egyensúlya, finommotorikai mozgása, ezzel egy időben pedig megtanulnak koncentrálni, kialakul a testtudatuk is.
Azoknak a babáknak, akiket rendszeresen visznek szülei babaúszásra, beszámolók szerint gyorsabban fejlődik a mozgásuk: hamarabb forognak, másznak és ülnek is. A babaúszás célja persze nem ez. Semmiben sem kell siettetni a baba fejlődését, mindennek megvan a maga ideje, a babaúszás csak egy kis plusz segítséget ad ebben.
A babaúszás jó hatással van a kicsik szervezetére is. A légzőrendszer és a keringés is profitálni fog a babaúszásból: a tevékenység miatt fokozódik a vérellátás, megnövekszik a tüdőkapacitás, és a szív is erősödik. Az úszás során az élettani funkciók felgyorsulnak, ez pedig ellenállóbb immunrendszert eredményez a babáknál, testük pedig megtanul alkalmazkodni a hőmérséklet-változásokhoz.
Az elfáradt babáknak az úszás után garantáltan jobb, nyugodtabb és mélyebb lesz az alvása. A program alatt szorosabbá válik a szülő-gyermek kapcsolat is, a baba bizalma megerősödik. A babaúszás az első szociális kapcsolódás is: a gyermek először kerül kapcsolatba idegenekkel, a rendszeres részvétel természetessé és könnyűvé teszi a gyermek számára a másokkal történő későbbi interakciókat is.
Fontos tisztázni, hogy a babaúszás nem egyenértékű az úszásoktatással, inkább egy játékos, egy fejlesztő tevékenység, amely előkészíti a későbbi tanulást! 2 éves kortól, megfelelő alapok birtokában már elkezdhető úszáselőkészítés, amely során a gyermek olyan önmentő gyakorlatokat is elsajátít, mint például az önálló kikapaszkodás. Ez nemcsak az úszástanulást könnyíti meg, hanem hozzájárul a fulladásos balesetek megelőzéséhez is.
A babaúszás-iskola lépcsőfokai
Kecskeméten 3-24 hónapos kor között várják a babaúszókat, hogy elkezdődjön a vízhez való hozzászoktatás még a valódi úszásoktatás előtt, és, hogy kialakuljon a víz szeretete a babákban. Ha 2 évesen érkezik először babaúszásra a kicsi, akkor is a kezdő csoportba kerül – a csoportok ugyanis nem életkor, hanem tudás alapján vannak kialakítva. Amíg olyan korba nem ér a baba – kb. 4 éves kor -, hogy rendes úszásra járhasson, különböző mérföldkövei lesznek a babaúszásnak.
Első körben 3-6 hónapos kora között kezd megismerkedni a vízzel a gyermek: a közeg nagyon természetesen hat rá, a meleg víz, a megnyugtató, tompa hangok, a morajlás és az édesanya ölelése ekkor még sok babát elaltat a vízben. Ekkortájt alakul ki a tudatos légzésvisszatartás is: a locsolásoknak köszönhetően 4-5 hónapos kortól kialakul a tudatos reakció.
Később, 6-12 hónapos korukban a kis-, és nagymozgások intenzív fejlődése következik, a babák izomzata és mozgása is sokat alakul ebben az időszakban, és a vízben elsajátított és fejlesztett képességek segíthetnek a babák szárazföldi mozgáskoordinációjának fejlődésében is.
1-2 éves kor a kíváncsiságról, a megfigyelésről szól: ekkora kialakult már a babákban a víz szeretete – amennyiben jártak babaúszásra – és biztonságban is érzik magukat.
A babaúszás végső éve 2-3 éves kor körül van. 4 éves kortól már járhatnak rendes úszásoktatásra a kicsik, így erre készítik fel őket a medencében, játékos feladatokkal teszik még magabiztosabbá a babák jelenlétét a vízben. Az úszáshoz kapcsolódó izgalmas kis kiegészítők is felkeltik a gyerekek érdeklődését: az úszósapka és az úszószemüveg is lebilincselő látvány nekik.
Fontos szempontok a babaúszásnál
A babák hőszabályozása éretlenebb a korai években, ezért a babamedencék vize 32-33 fokos, és nem lehet sem gyógyvíz, sem pedig klóros: a kicsik bőre nagyon érzékeny ebben a korai szakaszban. A medence paramétereinél az is fontos, hogy a szülők stabilan tudjanak állni, így a kb. 110-120 cm-es mélységű víz a jellemző. Ha vége a 30-45 perces órának, akkor a medencéből kiszállva rögtön bugyoláld törölközőbe a babát!
A babaúszás oktatója az egyik legsarkalatosabb pont a program kapcsán. Az oktatónak képzettnek és tapasztaltnak kell lennie, hogy a babák a legnagyobb biztonságban és a leghatékonyabban tudják elsajátítani az új képességeket. Kecskeméten a Vízicsibék Babauszi Klubban Vancskó Cecília biológia-testnevelés szakos tanár, okleveles csecsemőúszás-oktató várja a babákat úszásra. 30 éves tapasztalattal a háta mögött számtalan babával foglalkozott már, így pontosan érti és érzi mire van szüksége a kicsiknek – egészséges és sérült babák fejlődését is támogatta már.
A kecskeméti foglalkozáson való részvételi feltételek:
- a baba ideális életkora a program kezdetekor 3-9 hónap legyen
- 2 éves korig lehet jelentkezni, 4 éves korig lehet járni a babaúszásra
- úszópelenka használata
- kitöltött beiratkozási dokumentum megléte
A babaúszás tehát nem csupán szórakoztató program, hanem valódi élmény és fejlődési lehetőség is a legkisebbek számára. Segít megalapozni a víz szeretetét, fejleszti a mozgásukat, erősíti az immunrendszerüket és elmélyíti a szülő-gyermek kapcsolatot is. Ha szeretnéd, hogy gyermeked már pici korában természetes magabiztossággal mozogjon a vízben, és örömteli élményekkel gazdagodjon, vár titeket a kecskeméti Vízicsibék Babauszi Klub szeretettel és szakértelemmel!