Bár hazánkban nem tekint vissza régi múltra a Valentin-nap megünneplése, tény, hogy sokunknak gyorsan az év egyik kedvenc eseményévé nőtte ki magát február 14-e. Szeretjük ünnepelni a szerelmet, elmegyünk ilyenkor a párunkkal egy romantikus vacsorára vagy akár több napra is kikapcsolódni, élvezzük, hogy egy napra minden rózsaszínbe borul, és a szerelmünk van a középpontban.

De miért is ünnepeljük a szerelmet? Honnan származik egyáltalán a tradíció? Mik voltak a régi szokások, és hogyan alakultak az idők során? Amellett, hogy az ünnep eredetét is megismered, egy romantikus és örök élményeket garantáló ajándékötlettel is gazdagabb leszel a cikk végére!

Mítosz a keresztény hagyományok alapján

Több legenda is született arról, hogyan és miért jött létre a ma ismert Valentin-nap. A legnépszerűbb változat szerint a névadó Szent Bálint egy harmadik században élt római pap volt, aki ll. Claudius császár törvényeivel szembemenve, titokban adott össze szerelmes fiatalokat. Az uralkodói parancs alapján a katonáknak nem szabadott házasodniuk – ugyanis a császár úgy vélte, a nőtlen férfiakból jobb katonák válhatnak.

Szent Bálint azonban hitt a szerelemben, és keresztény szokások szerint összeeskette az őt felkereső párokat. A császár az engedetlensége miatt börtönbe záratta a papot, és a legenda szerint február 14-én kivégezték a szerelmesek védelmezőjét. A történet alapján azonban még rabsága alatt összebarátkozott Bálint a börtönőr vak lányával, akivel csodát tett: visszaadta neki látását, majd kivégzése napján búcsúüzenetet hagyott neki, “A te Valentinod” aláírással. Ebből a történetből eredeztetik a levelek, üdvözlőlapok küldésének szokását.

A mártírhalált halt papot a történtek után szentként kezdték tisztelni, kétszáz évvel halála után pedig l. Geláz pápa hivatalosan is Szent Valentin ünnepnapjának tette meg február 14-ét. A ma is ismert és népszerű Valentin-nap azonban nem csak emiatt jött létre – egy másik, pogány ünnep emlékének elhomályosítása is cél volt.

Valentin nap, szerelem, történet, romantika

A pogány eredetű történet

Egy másik elmélet szerint a szerelmesek ünnepének hagyománya a kereszténység előtti időkből eredeztethető. Az ókori Rómában február 13-15 között tartották a Luperkália nevű ünnepet a termékenység és a megtisztulás jegyében. Az esemény a nevét a római mitológiából ismert Lupercal-barlang után kapta, ahol a legenda szerint a nőstényfarkas szoptatta Romulust és Remust, Róma alapítóit.

Az ünnep során a papok kecskéket és kutyákat mutattak be áldozatként, majd bőrükből csíkokat vágtak, melyekkel az utcákon megkezdődött a termékenységi rituálé. A bőrszíjakkal a férfiak játékosan megcsapkodták a fiatal nőket, akik hitték, hogy a szokás termékenységet és könnyű szülést hoz majd nekik. A szertartás része volt továbbá, hogy sorsolásos módon párosították a fiatalokat, akiknek ezt követően együtt kellett élniük, illetve a fiatal leányok Júnó istennő templomában szerelmi jóslatokat kaptak jövendőbeliük kiválasztásához. 

A kereszténység elterjedésével ez utóbbi mítoszt igyekezték elfeledtetni a néppel: a pogány ünnepnapokat betiltották, és megszületett a már korábban említett monda alapján Szent Valentin napja.

Szerelmes versektől az élményajándékig

A Valentin-napi versek és üdvözlőlapok küldésének hagyománya egészen a középkorig nyúlik vissza. Az egyik legkorábbi ismert ilyen üzenet 1415-ből származik, amelyet Orleans hercege írt feleségének a börtönből. A verset ma a British Library őrzi.

Az üdvözlőlapok küldése az 1800-as években vált népszerűvé, az ipari forradalom és a tömeggyártás nagyban megkönnyítette az elérhetőségüket. Különösen Angliában és az Amerikai Egyesült államokban volt ez a fajta Valentin-napi köszöntés nagyon közkedvelt, majd az 1840-ben megjelenő, kifejezetten az ünnepre készült kártyákkal vált igazi szokássá az üdvözlés.

A hagyomány fokozatosan fejlődött az idők során, a kézzel írt versek és levelek hamarosan kisebb ajándékokkal is kiegészültek. Hímzett kendők, apró tárgyak is csatlakoztak a szerelmes köszöntések mellé, a 19. századtól pedig a ma is legnépszerűbb meglepetések, a csokoládék és a virágcsokrok lettek a legkelendőbb Valentin-napi ajándékok.

A szív alakú csokoládésdobozok és a vörös rózsák mellett szinte megszámlálhatatlan mennyiségű ajándékötlet áll a rendelkezésünkre manapság. Sokan ékszerekkel, vacsorákkal kedveskednek Valentin-napon, de van, aki inkább közös élményekkel lepi meg szerelmét február 14-én.

Közös időtöltés a szerelem ünnepén

Az év minden napján szeretjük párunkat, de jóleső érzés, ha minőségi időtöltés gyanánt kiszakadunk a hétköznapok monotonitásából és néhány napig csak egymásra koncentrálunk. A maximális relaxáció érdekében olyan programot keressünk, ami testileg és lelkileg is feltölt, és néhány napig teljes nyugalmat ígér.

Ilyen gondtalan kiruccanás lehet egy néhány napos pihenés az AquaHotelben Kecskeméten, amely külön csomaggal, a Páros Aqua-val várja a feltöltődésre vágyó párokat. Az ajánlat teljes ellazulást garantál, nem csak a fürdő és a szaunavilág kényeztetését nyújtja, de a programok listája még masszázzsal is kiegészíthető.

Lepjétek meg magatokat közösen Valentin-napon és élvezzétek 4 éjszakán keresztül a zavartalan pihenést!