A gyógyvizek jótékony hatásai régóta ismertek, számos betegség kezelésére és különböző panaszok enyhítésére is használják őket. Jó szabadidős kikapcsolódás egy fürdő meglátogatása, mely gyógyvízzel is rendelkezik, segít a testi-lelki harmónia fenntartásában. Ha valamilyen egészségügyi problémával rendelkezünk, érdemes a fürdő kiválasztása előtt utánajárni, hogy pontosan milyen hatóanyagokkal rendelkezik a víz, melyben megmártóznánk.

Mi a különbség a gyógyvíz és a termálvíz között?

Előfordulhat, hogy valaki a meleg vizek e két típusának megnevezését szinonímaként használja, fontos azonban tudni a különbséget termál-, és gyógyvíz között. Kifejezetten akkor nem mindegy, milyen fürdőt választunk, ha valamilyen egészségügyi problémával érkezünk, és a panaszokon kívánunk enyhíteni.

A föld mélyéről feltörő, legalább 30 °C-os természetes ásványvizet nevezzük termálvíznek. A gyógyvíz olyan termálvíz, melynek gyógyító hatása tudományosan igazolt, hivatalosan el van ismerve, és nyilván is van tartva.

Magyarország mindkét típusú természetes meleg vízzel büszkélkedhet, 130 közülük hivatalos gyógyvíz minősítéssel is rendelkezik. Ilyen a Kecskeméti Fürdő Hírös Gyógyvíze is.

Gyógyvíz, termálvíz, Kecskemét

Hogyan alakulnak ki a gyógyvizek?

A Föld belseje felé haladva a hőmérséklet kilométerenként 3 °C-kal növekszik, ezt genotermikus hőnek nevezzük. A mélyben található víz e hő hatására melegszik fel, majd a hőfokot megtartva repedésekben, törésvonalakon keresztül a felszínre tör. Hazánkban a földkéreg vékonyabb, így a föld rétegeiben található víz gyorsabban és nagyobb mértékben melegszik fel, ennek köszönhető számtalan termál-, és gyógyvizünk.

A gyógyító hatással rendelkező víz hosszú folyamat eredménye, mely nem csak a víz felmelegedését foglalja magába. Termálból gyógyító hatásúvá úgy válik a víz, hogy felfele történő útja során különböző kőzeteken szivárog át, kioldja azok ásványi anyagait, és elraktározza magában őket. A felszínre törő forrás így nem csak meleg, de jótékony hatású anyagokban is gazdag lesz. 

A gyógyvizek típusai és hatásai

A víz ásványianyag-összetétele attól függ, milyen kőzeteken és milyen mélyen halad át a felszín alatt. Ez, és a hőmérséklet határozza meg azt, mely problémákra lesz alkalmazható a feltörő víz, hogyan fogja befolyásolni, támogatni szervezetünk működését.

Megkülönböztetés ásványianyag-tartalom alapján

A kénes gyógyvíz ízületi betegségek, reumás panaszok, porckopás esetén lesz tökéletes választás. A víz jótékony hatással van különböző bőrproblémákra is, mint például a pikkelysömör vagy az ekcéma. Serkenti továbbá az anyagcserét, és méregtelenítő hatásáról is ismert.

A kloridos-sós víz az immunrendszerünkre van pozitív hatással, és fokozza a vérkeringést. Légzőszervi megbetegedés fennállása esetén segít, ugyanis tökéletesen használható inhalálásra is. Alkalmazzák továbbá bőrproblémák és nőgyógyászati panaszok kezelésére.

A jódos-brómos víz gyulladáscsökkentő hatásáról híres, mozgásszervi problémákra javallott, nyugtató hatású, így stresszcsökkentésre, továbbá alvászavarokra kitűnő megoldás. Kedvezően hat a pajzsmirigy működésére is.

A szénsavas vizek tágítják az ereket, javítják a vérkeringést, szív és érrendszeri panaszok esetén alkalmazhatók. Frissítő és élénkítő hatásukról is ismertek. 

A radonos vizek fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásúak, különféle mozgásszervi és reumás betegségek kezelésére alkalmasak. Radonos víz csak korlátozott ideig és szakember felügyelete mellett alkalmazható. 

Kecskeméti termálfürdő

A hőmérséklet és mélység szerepe

A víz melegsége alapján három osztályba sorolhatók a gyógy-, és termálvizek: a 20 °C alatti víz a hideg ásványvíz, általában ivókúrára használják. A langyos víz 20-30 °C közötti víz, enyhe regeneráló hatással bír. 

Termálvíz kategóriába 30 °C fok felett sorolható a forrás, ennél a hőnél kezdődik használata fürdőkben gyógykezelések céljából. 60 °C feletti forró vizek is a felszínre törnek, ezek is nagyon hasznos gyógyító hatással rendelkeznek, de használat előtt hűteni kell őket.

Amellett, hogy hő alapján rangsorolva vannak a vizek, az is számít, milyen mélyről érkeznek a felszínre. A sekély rétegekből származó vizek kevésbé mineralizáltak, de még a közepes mélységből feltörő források sem rendelkeznek gyógyítási célokra megfelelő ásványianyag-tartalommal.

A mélyfúrású gyógyvizek 1000 méternél mélyebbről származnak, gazdagok ásványi anyagokban, és gyakran termálhővel is rendelkeznek, ezek a vizek töltik fel a gyógyfürdők medencéit. 

A gyógyító hatású vizek felhasználási módjai

A gyógyvizek legnépszerűbb alkalmazási módja a fürdőkúra, mely során a vizet külsőleg alkalmazzák, melegvizes medencében való időtöltés során. Az ásványi anyagok ekkor a bőrön át felszívódnak, és elkezdik kifejteni jótékony hatásukat különböző szerveinkre. Mindeközben a meleg hőmérséklet miatt az izmok ellazulnak, csökken a feszültségérzet és megnyugszik az idegrendszer, fokozódik a vérkeringés. A fürdőkúra általában két három hétig tart napi 20-30 perces fürdőzéssel.

Bizonyos gyógyvizek alkalmazhatók meghatározott mennyiségben és időtartamban belsőleg is. Az ivókúra célja a szervezet méregtelenítése, az emésztőrendszer támogatása és egyes belső szervek működésének javítása. Segíti a vesék munkáját és a salakanyagok kiürítését, a gyomor-, és bélrendszerre is jótékony hatással van. Fokozza az anyagcsere-folyamatokat és elősegíti a zsírok és a cukrok lebontását. A kúra során napi két három alkalommal 2-3 dl gyógyvíz elfogyasztása javasolt.

Egyes gyógyvizeket inhalációs célra is lehet használni, légúti megbetegedések kezelésére. A belégzésterápia során a gyógyvízből keletkező gőz által lélegezzük be az ásványi anyagokat, a kúra különösen hatékony légzőszervi megbetegedések esetén. Tisztítja a nyálkahártyát, gyulladáscsökkentő-, és fertőtlenítő hatású. Ajánlott a kezelés asztma, nátha, légúti allergia, tüdőbetegség és tüdőgyulladás utáni regeneráció esetén is.

A gyógyvizek nagyon sokoldalúan alkalmazhatók, fürdőkúra, ivókúra vagy inhalációs terápia formájában is segíteni tudják szervezetünk megfelelő működését. Az ásványi anyagokat a föld felszíne alól hozzák magukkal, és számos egészségügyi problémára nyújtanak természetes gyógymódot.